test - test -
פרופסור שלמה פורת רחוב דיסקין 1, ירושלים, ישראל
 • צור קשר עם העסק
  תחום : אורתופדיה
  מיקום : ירושלים

  מומחה לכירורגיה אורתופדית – אורתופדיית ילדים

  עיקרי הפעילות


  פרופסור פורת מאמין שכמעט לכל בעיה אורתופדית יש פתרון ועומל רבות על – מנת לספק פתרונות רפואיים למטופליו החל משנת 1978 בה סיים את לימודי הרפואה ועד היום. פרופסור פורת מטפל באלפי מטופליו מתוך גישה ואמונה מלאה שיש. לבדוק את כל האופציות האפשריות לטיפול בבעיה, טרם קבלת החלטה לביצוע ניתוח.

   

  יתרונות מקצועיים:

   

  פרופ’ פורת שימש כמנהל יחידת אורתופדית ילדים במחלקה האורתופדית בבי”ח הדסה בירושלים. כמו כן, פרופ’ פורת חבר במספר חברות בתחום אורתופדיית ילדים וכן באיגוד האמריקאי והאיגוד האירופאי לאורתופדיית ילדים. פרופ’ פורת ייסד את החברה לאורתופדיית ילדים בישראל ופרסם מאמרים בנושאים מגוונים וביניהם: flat-foot ,club-foot, השוואת אורך גפיים ועוד. בנוסף הוא משמש כמרצה אורח בקורסים ודיונים בינלאומיים.

   

  ניסיון:

   

  פרופסור שלמה פורת הוא בוגר ביה”ס לרפואה של האוניברסיטה העברית, ירושלים ובעל מינוי אקדמי של פרופסור חבר קליני. פרופסור פורת עבר התמחות אורתופדיה בביה”ח הדסה, ירושלים ובנוסף התמחה באורתופדית ילדים במספר מרכזים מובילים בעולם, בין היתר בלוס אנג’לס, בוסטון, בולטימור, פריס,ליברפול ,טורונטו, קורגון- ברה”מ, ומרכזים נוספים באיטליה, אפריקה, ניו-זילנד ואוסטרליה.

   

  יעדים וחזון:

   

  “בגילוי בזמן של בעיות אורתופדיות, כבר מגיל לידה, ניתן למנוע פגמים שעלולים להיווצר מאוחר יותר במהלך החיים, למנוע כאבים ולהימנע מניתוחים”.

   

  בנימה אישית:

   

  אני מאמין שכל מטופל הוא ראשית כל אדם ויש להתייחס אליו ברגישות הראויה. כשמדובר באורתופדיית ילדים, במיוחד כשההורים הם הורים טריים וסף הרגישות עולה, חשוב לי להיות קודם כל אנושי ולהתעדכן באופן שוטף בכל החידושים והמחקרים החדשים שיש, על מנת לספק את הפתרון האידאלי לבעיות האורתופדיות הקיימות“.

   

  פרופסור פורת בעל ניסיון בטיפול במגוון בעיות אורתופדיות ביניהן:

  פריקה מולדת של הירכיים בתינוקות

   

   

  תופעה שמופיעה אצל כ- 4 מתוך 1,000 תינוקות. נקראת גם בשם DDH ומעידה על בעייה אורתופדית במפרקי הירכיים של תינוקות. הגורם למחלה הוא מבנה לקוי ושטוח של השקע העגול בעצם האגן, במיקום של ראש עצם הירך. השקע והראש בתוכו מרכיבים את מפרק הירך. כאשר השקע לא מספיק עמוק זה גורם לראש הירך לגלוש החוצה עד למצב של פריקה מלאה.

  לכן, לבדיקת מפרקי הירך בגיל 6-8 שבועות חשיבות גבוהה מאוד כי ניתן לבלום את המחלה במידה והיא מתגלה בזמן. הבעיה מתחילה עוד בשלב עוברי, אבל לא ניתן לגלות אותה במהלך בדיקות הסקר בהריון. גם בבדיקה הידנית שלאחר הלידה קשה לזהות את הבעיה, מכיוון שבשלב זה ההשטחה במכתש הירך קלה מאוד והמפרק עדיין מצוי במקומו.

   

  הטיפול המומלץ:

  כאשר הפריקה בשלבים התחלתיים וטרם החמירה, נטפל בתינוק על ידי רצועות Pavlik- זהו מתקן רצועות ידידותי שלא מפריע לתנועת התינוק ומאפשר לו להזיז את רגליו בחופשיות. ב-95% מהמקרים נגיע לריפוי מלא תוך 3 חודשים.

   

   

  טיפול במומים מולדים בגפיים התחתונות ובעיקר רגל סוסנית

   

   

  כף רגל סוסנית הנה בעיה מולדת בכף הרגל הינה בעיה מולדת בכף הרגל, הנובעת מהתפתחות בלתי תקינה של כפות הרגלים במהלך החיים העובריים, ומתרחשת לרוב בשבוע ה-12 עד ה-17 להריון. נכון להיום, שכיחות בעיה זו עומדת על שני מקרים מתוך 1,000 לידות ונפוצה יותר בקרב בנים מאשר בנות.

  כף רגל סוסנית מתבטאת בסיבוב פנימה ומעלה של קדמת כף הרגל והטיה מטה של כף הרגל עצמה, עם עקב גבוה ונוקשה (קיימים מאפיינים נוספים, אולם הם נגזרים מתנוחה זו). במחצית מהמקרים, כף רגל סוסנית, תופיע בשתי כפות הרגליים ולרוב היא לא תהיה מלווה בממצאים רפואיים נוספים. ברוב המקרים ניתן לאבחן כף רגל סוסנית כבר במהלך סקירות המערכות שנערכות בהריון. מה שמאפשר להורים לקבל ייעוץ עוד בטרם נולד התינוק.

   

  הטיפול המומלץ:

  הטיפול המומלץ בכף רגל סוסנית הוא טיפול בשיטת פונסטי. טיפול הכולל ביקורים שבועיים במרפאה, כשבכל ביקור מתבצע טיפול פיזיותרפי לכף הרגל, בדיקת רופא וקיבוע בגבס.

   

  בעיות רגליים בילדים, כולל התפתחות דפוסי ההליכה

   

   

  מדובר בעיקר בכפות רגליים שטוחות גמישות או במבנה האצבעות בכפות הרגליים שפונות פנימה. ישנם עיוותים שחייבים לטפל בהם, בעיקר באלו שגורמים לכאבים, להופעת יבלות בכפות הרגלים, להגבלה בפעילות חברתית או ספורטיבית, או לקושי בשימוש בנעליים. אם הטיפול השמרני אינו עוזר, בדר”כ לאחר נסיון של מספר חודשים, ניתן לשקול טיפול ניתוחי.

   

  הטיפול המומלץ:

  בחירת הטיפול תלויה בעיקר בגיל הילד ובחומרת העיוות. טיפולים שמרניים כוללים שימוש בפיסיותרפיה, בגבסים סדרתיים, או במדרסים מסוגים שונים. במידה והטיפול השמרני לא עוזר ועברו כבר מספר חודשים, ניתן לשקול טיפול ניתוחי.

   

  בעיות גב כולל כאבי גב בילדים

   

   

  כאבי גב בקרב ילדים אמנם לא שכיחים אבל קיימים. הגורם העיקרי לכאבי גב בקרב ילדים הוא נקע שריר ומתח, המתרחש בדרך כלל בשל הרמת משקל כבד או לאחר נפילה וחבלה. גורמים נוספים אך נדירים יותר יכולים להיות: דלקת פרקים, מומים בחוליות, זיהומים ולעיתים רחוקות סרטן.

   

   

  הטיפול המומלץ:

  1. תשאול ההורים ואבחון מלא על ידי פורפסור פורת.
  2. ביצוע בדיקה גופנית ובחירת דרך הטיפול: טיפול ביתי הכולל חימום המקום, תרגילים שהילד יוכל לתרגל בבית, תוכנית גופנית מתאימה ושימוש במשככי כאבים שמתאימים בעיקר אם מדובר בכאבים שנובעים מחבלה מסוימת.
  • ברוב המקרים אין צורך בבדיקת דם וצילומי רנטגן או צילומי הדמיה אחרים. במיוחד אם מדובר בכאבים שהחלו לאחרונה.

   

   

  מחלות התפתחותיות במפרקי הירכיים, בילדים ומתבגרים

   

   

  תחת השם “דיספלזיה” או: DDH– developmental dysplasia of the hip joint, ישנן כמה דרגות של ליקויים הנקבעות לפי רמת החלק האפשרי בין שני חלקי המפרק:

  פריקה – “דיסלוקציה – כאשר עצם הירך לא נמצאת בקירבה לחלק האגני של המפרק ויכולה ל”טייל” במקומות שונים שאינם באיזור המפרק הרצוי. מצב זה מחולק לשני תתי-מצבים. האחד מכונה “דיסלוקציה טרטולוגית ” והשני “דיסלוקציה טיפיקלית”.

  דיסלוקציה טרטולוגית – teratologic dislocation מתרחשת בעוד העובר ברחם, יכולה להיגרם כתוצאה מבעיות בתפקוד השרירים או כתוצאה מבעיות גנטיות שונות. נדירה יחסית.

  דיסלוקציה טיפיקלית – typical dislocation השכיחה ביותר. מתרחשת בתינוקות שמלבד זאת הינם בריאים לחלוטין ויכולה להתרחש עוד טרם הלידה או אחריה.

  סבלוקסציה – subluxated hip מצב קל יותר מפריקה של מפרק הירך מכונה “סבלוקסציה” בו יש קשר בין שני החלקים של הירך אך הוא אינו תקין ויש תנועה גדולה של שני חלקי המפרק אחד ביחס לשני אך תמיד יש קשר בין שני החלקים.

  חוסר יציבות של מפרק הירך – hip instability הינו מצב נוסף קל יותר בו יש קשר תקין בין שני חלקי המפרק אך ניתן לגרום לעצם הירך לשנות את מקומה ולהפרד מהחלק האגני של המפרק בקלות יחסית.

  בעיות התפתחות אלה יכולות להתרחש בזמן ההריון, בתקופת הילוד או גם בגיל מאוחר יותר ולכן מכונה המצב DDH כלומר “בעיה בהתפתחות מפרק הירך” כשזמן התפתחות הבעיה אינו מוגדר.

  מיד לאחר הלידה מפרק הירך הינו סחוסי וגמיש מאוד. כאשר קצה עצם הירך מתקבע במקומו והמפרק גדל סביבו הרי שיתפתח מפרק תקין. אך אם יש מצב של דיסלוקציה או סבלוקסציה עלול המפרק לפתח שינויים בצורת גדילתו והתפתחותו עד כדי חוסר יכולת של הרגל לבצע את כל התנועות הרגילות שלהן היא מסוגלת. מסיבה זו יש לבדוק את מפרקי הירכיים בצורה שיטתית כל מספר חודשים על מנת לזהות את אותם ילדים בהם הבעיה תופיע מאוחר יותר.

   

  הטיפול המומלץ:

  ישנם 2 סוגי טיפולים מומלצים למחלות התפתחותיות במפרקי הירכיים:

  1. טיפולים שאינם דורשים התערבות ניתוחית ומתבססים על התקנים שונים המביאים את ראש עצם הירך לעמדה תקינה מול החלק האגני של המפרק ומכאן מתאפשרת התפתחות תקינה של המפרק.
  2. טיפול ניתוחי בו מבוצע שיחזור של מפרק הירך בדרכים שונות על מנת לאפשר את תפקודו התקין.

  מחלות שיתוקיות כמו שיתוק מוחין, ספינה ביפידה

   

   

  ספינה ביפידה – שדרה שסועה, הינו מום מולד המתפתח בחודש הראשון להריון. פגם זה מתבטא בהיווצרות פתח בחוליה אחת או יותר ובבלט של עצבים מחוט השדרה דרך פתח זה. ספינה ביפידה עלולה לגרום לפגיעה מוטורית ותחושתית חמורה בכל האיברים המקבלים עצבוב מהעצבים הבולטים מהפגם ומטה.

  היות ומדובר בפגם בלתי הפיך, ישנה הנחיה של משרד הבריאות ליטול תוסף של חומצה פולית לכל אישה בגיל הפיריון. במקרה בו האישה לא נוטלת באופן קבוע את התוסף, ההמלצה היא להתחיל לצרוך אותו שלושה חודשים בטרם התכנון להכנס להריון.

  קיימים שלושה סוגים של ספינה ביפידה:

  • Spina bifida occulta – שדרה שסועה נסתרת. הסוג הקל ביותר, עם פתח קטן מאד המצופה בעור. ייתכנו סימנים על פני העור מעל הפתח שירמזו על הפגם, כמו הצטברות שומנית, גומת חן, שיער או שינוי בצבע העור. לרוב אין תסמינים ואין צורך בטיפול. עלולות להיות הפרעות בשלפוחית השתן או עקמת בגב.
  • Spina bifida meningocele – שדרה שסועה עם בליטה של קרומי המוח. הסוג הנדיר ביותר. קרומי המוח המצפים את עצבי חוט השדרה בולטים מבעד לפתח. אמנם אין פגיעה במערכת העצבים, אך יכולות להיות הפרעות בתפקוד המעי ושלפוחית השתן. הטיפול במקרה זה כולל הסרה של הקרומים בניתוח.
  • Myelomeningocele – שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה. הסוג הקשה ביותר. הפתח בעמוד השדרה מערב מספר חוליות. נוצר שק בגבו של היילוד הכולל את חוט השדרה ובמקרים מסויימים גם את הקרומים המצפים אותו. במקרה בו עצבי חוט השדרה נותרים חשופים ללא הקרומים, הם חשופים לזיהומים רבים שעלולים להיות קטלניים.

   

  הסימפטומים העיקריים של ילדים עם ספינה ביפידה כוללים:

  • שיתוק חלקי או מלא של הגפיים התחתונות.
  • אי שליטה במתן שתן ו/או צואה.
  • איבוד תחושה בעור.
  • בעיות התפתחות.
  • הפרעות למידה ופיגור.

  במקרים רבים ישנו קשר לתופעה נוספת הנקראת הידרוצפלוס – בעיה בניקוז הנוזלים העודפים מחוט השדרה ומהמוח. דבר זה מחייב התקנת צינורית שתפקידה לנקז את עודפי הנוזלים, לרוב לחלל הבטני.

   

  הטיפול המומלץ:

  ספינה ביפידה הינו פגם הניתן לאבחון בשלבים מוקדמים בהריון באמצעות בדיקת אולטראסאונד. חשיבות האבחון המוקדם הוא במתן האופציה להורים לעתיד להחליט בדבר גורלו של העובר. במקרים מסויימים ניתן אף לתקן את הפגם כירורגית במהלך ההריון או מיד לאחר הלידה. עם זאת, הליך זה לא מביא להעלמות מוחלטת של התסמינים.

   

  שיתוק מוחין

   

   

  שיתוק מוחין (Cerebral palsy) הוא מונח כללי המתאר מספר מצבים נוירולוגיים. מדובר במצבים המשפיעים על התנועתיות ועל הקואורדינציה (תיאום התנועות). שיתוק מוחין נגרם בשל בעיות בחלקי המוח האחראים לבקרת התנועות. הוא עלול להתפתח אם המוח אינו מתפתח כיאות או שהוא ניזוק לפני הלידה, במהלכה או בסמוך ללידה.

  ישנן מספר צורות בהן בא לידי ביטוי שיתוק מוחין:

  • שיתוק מוחין עוויתי של מחצית הגוף (לאורך) – קיימת נוקשות שרירים בצד אחד של הגוף ולפעמים מתפתחת גם עקמת בעמוד השדרה.
  • שיתוק מוחין עויתי דו – צדדי של הרגליים – קיימת נוקשות שרירים בשתי הרגליים.
  • שיתוק מוחין אטקסי – אטקסיה הינה פגיעה מוחית שכתוצאה ממנה מושפעים שיווי המשקל וראיית העומק.
  • שיתוק מוחין דיסקינטי – טונוס השרירים (מתח השרירים) הינו מוגבר ולפרקים ירוד. בנוסף קיימות הפרעות בדיבור.
  • שיתוק מוחין עוויתי של ארבעת הגפיים – זהו הסוג החמור ביותר, שבו חלק מהילדים הלוקים במחלה אינם יכולים ללכת או אפילו לשאת את הראש באופן יציב. עלולים להתלוות למצב זה קשיי למידה בינוניים עד חמורים.

   

  הטיפול המומלץ:

  אין טיפול שיכול לרפא את הפגיעה המוחית. יחד עם זאת, ישנם טיפולים שבכוחם להקל על הסימפטומים ולהגביר את תחושת העצמאות והביטחון העצמי של החולה. ניתן לטפל ולהקל על חולים אלה בעזרת: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ומתן טיפול תרופתי המקל על נוקשות השרירים והעוויתות.

   

  עיוותים בגפיים והטיפול בהם על רקע מומים מולדים

   

   

  עיוותים בגפיים יכולים להתייחס לגפיים העליונות או התחתונות. מדובר בסטיות מהמבנה הנורמאלי אשר מופיעות בלידה. סטיות אלה נעות בין סטיות זניחות עד חמורות מאד. הסיבות להיווצרות עיוותים יכולות להיות רבות ולא תמיד ניתן להצביע על הבעיה באופן מוחלט. תהליך יצירת העובר בנוי ממיליוני שלבים כאשר כל שלב יכול להיפגע ולהתפתח בכיוון הלא נכון. סטיות אלה יכולות להיות ממוקמות אך ורק לאבר שנפגע או מתלוות לתסמונות נרחבות יותר שונות של הגוף. עיוותים מולדים נגרמים לעתים מבלי שנדע למה, מתי ועל איזה רקע. רופא הילדים יכול להפנות אותך לייעוץ גנטי לקבוע האם מדובר בבעיה תורשתית או לא.

   

  הטיפול המומלץ:

  בכל מקרה של עיוות מולד, המטרה הינה להביא את התינוק למצב שיוכל לתפקד באופן נורמלי או מיטבי ככל שניתן. קיימות דרכי טיפול שונות: שיקום, התאמת פרוטזות וכירורגיה.

   

  ייעוץ באבחון וטיפול בשברים ורקמות רכות

   

   

  טיפול בשברים של ילדים, שונה מאוד מטיפול בשברים באדם בוגר. כשמטפלים בשברים של ילדים צריך לקחת בחשבון כמה גורמים כמו: רכות העצמות והרקמות, היכולת הטבעית של הגוף לגדול ולבנות את העצמות באופן עצמאי, פגיעה בלוחיות הצמיחה הנמצאות אצל ילדים משני קצות העצמות ופגיעה בהן יכולה להביא להפרעות קשות בגדילה, עיוותים ותזוזות שיכולות להסתדר מעצמן כשמדובר בילדים צעירים שטרם סיימו את התפתחותם לעומת מקרים דומים במסוגרים שקרוב לוודאי שהיו מחייבים ניתוח.

   

  הטיפול המומלץ:

  כאשר מגיע אלי ילד לאחר חבלה ויש חשש לשבר אני מבצע את הבדיקות והטיפול הבא:

  • מישוש המקום וביצוע צילום רנטגן במידה ויש ספק לשבר.
  • חבישה: כשמדובר בשברים שמעורבות בהם עצמות קטנות ואין תזוזת עצמות כתוצאה מהחבלה, ניתן לטפל בחבישה בלבד על- מנת להפחית את עוצמת הכאב ולמנוע קושי בתפקוד האיבר.
  • גיבוס: כאן תלוי אם מדובר בשבר יציב או תזוזתי, בהתאם לשבר, ניתן יהיה לקבוע את סוג הגיבוס.
  • ישנם מקרים בהם נדרש תיקון השבר – פעולה שנעשית בטשטוש או הרדמה כללית ומבוצעת בחדר מיון.
  צור קשר עם העסק
  סקירות
  4
  Total Score 1 סקירה
  זמינות: מיקצועיות: עלות:
  השאר סקירה
  זמינות: מיקצועיות: עלות:

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *