test - test -
פרופסור אילן ארז חיים לבנון 1, נתניה, ישראל
 • צור קשר עם העסק
  תחום : כירורגיה

  מומחה לניתוחי ילדים

  עיקרי הפעילות

  ייעוץ, אבחון, מניעה וניתוחים בתינוקות ילדים ונוער במקרים של:


  פרופסור ארז מאמין שכשמדובר בכירורגיית ילדים, ערנות הורית חשובה ביותר. גילוי של בעיות בזמן, יכול להציל חיים, למנוע מצבים מסוכנים שעלולים לגרום לנזק גדול יותר, או להשפיע בצורה בלתי הפיכה על חיי הילד בהמשך חייו כבוגר. בנוסף, חשוב לכל הורה לדעת שהסכנות הנובעות מסיבוך מולד כזה או אחר, גדולות בהרבה מהסכנות הנובעות מניתוח בו הסיבוכים הם מזעריים ונדירים. לכן, הכרחי לשדר לילדים שאתם נותנים אמון מלא בצוות הרפואי וברופא המטפל, על-מנת שהילד יוכל להרגיש רגוע ובטוח ויוביל להחלמה מלאה וחזרה לשגרה מהר ככל האפשר.

  יתרונות מקצועיים:

  פרופסור ארז מטפל ומנתח את כל סוגי הבקעים בתינוקות וילדים ב-25 השנים האחרונות. במהלכן טיפל באלפי ילדים מגיל הלידה ועד גיל ההתבגרות. פרופסור ארז ייצג את ישראל בכנסים העוסקים בתחום ברחבי העולם ופרסם עשרות מאמרים מדעיים בארץ ובעולם. בנוסף, עבר השתלמויות מיוחדות בכירורגיית ילדים בדרום אפריקה, ארה”ב, אנגליה וצרפת.

   

  ניסיון:

   

  פרופ’ ארז הוא בוגר בית הספר לרפואה (טכניון) בחיפה. בנוסף, חבר ב: איגוד הכירורגים הישראלי, האיגוד לכירורגיית ילדים בישראל והאיגוד האירופאי לכירורגיית ילדים. בנוסף, שימש כמנהל מחלקת כירורכיית ילדים במרכז הרפואי מאיר, המסונפת לאוניברסטית תל אביב. פרוסור ארז גם יצא עם המשלחת הישראלית, מטעם משרד הבריאות, לסיוע רפואי בקמבודיה ב-1980 והיה חבר בצוות הישראלי לסיוע רפואי מטעם משרד הבריאות לנפגעים ברומניה ב-1989.

   

  יעדים וחזון:

   

  “להצליח להגיע לכל ילד או ילדה הזקוקים לטיפול בזמן או אפילו לפני, להעניק את הטיפול על הצד הטוב ביותר ולאפשר למשפחה ולילד להמשיך את חייהם בשמחה, בריאות ותפקוד תקין ונורמלי לחלוטין”.

   

  בנימה אישית:

  חשוב לי כרופא ובמיוחד ככירורג ילדים, להעביר לכל משפחה, הורים וילדים שמגיעים אלי את הכי הרבה ביטחון שאפשר, במקביל לטיפול מקצועי וניסיון רב שנים. אני תמיד שם לנגד עיני את העובדה שאני כרופא, ראיתי וטיפלתי במהלך השנים באלפי ילדים ומשפחות, אבל עבור ההורים המודאגים שמגיעים אלי עם הילד, אני האדם הראשון שאליו הם פונים לעזרה ומפקידים בידייו את היקר מכל. הרגשת הביטחון והרוגע חשובה ביותר גם עבור ההורים ובמיוחד עבור הילד או הילדה המטופלים ויכולה להפוך את תהליך ההחלמה לקל ומהיר ולהוריד משמעותית את רמת הסטרס והחרדה סביב הבעייה, הטיפול וההליך הניתוחי, במיוחד כשמדובר בגילאים צעירים ביותר”.

   

   

  פרופסור ארז בעל ניסיון בטיפול במגוון בעיות החל מגיל הלידה ועד בני נוער כולל:

   

   

  בקע מפשעתי

   

   

  תופעה הנקראת גם הרניה, שבר או קילה. תופעה מולדת כשאחוז התינוקות הסובלים ממנה עומד על 3% בערך, שכיחה יותר בקרב בנים מאשר בבנות. בתהליך התפתחות תקין של בעובר בבטן אימו אמור המעבר בין חלל הבטן ולמפשעה להיסגר סביב השבוע ה-36 להריון. אך בפגים שנולדו טרם זמנם תהליך זה עדיין לא התרחש או אפילו בתינוקות שנולדו בזמן אבל מום כלשהו גרם לכך שאזור זה לא נסגר. אז מתרחשת תופעה בה רקמה או איבר חורגים מהמקום שלהם וחודרים דרך הרקמות למקום אחר. בבקע מפשעתי, האיבר החורג הוא חלק מהמעי שעובר מחלל הבטן למפשעה. חשוב לדעת: שאפילו אם הבקע אינו גורם לכאבים הוא עלול להוביל לסכנת סיבוך חמורה המתרחשת כאשר פיתול מעי חודר אל שק הבקע ונלכד. מצב שמוביל לחסימת המעי ויכול להתבטא בהקאות, נפיחות בטנית וחוסר אספקת דם למעי ולאשך. מצב זה עלול לייצר נמק ואז יש להיכנס מייד לניתוח חירום.

   

   

  הטיפול המומלץ:

   

  כפי שציינתי קודם לכן, הערנות ההורית חשובה ביותר וקריטית ואם רגע הגילוי והאבחנה הרפואית החד משמעית על ידי כרורג ילדים, יש לקבוע ניתוח בהקדם האפשרי. תוך התחשבות בעובדה שהסיכון לכליאה גדול יותר ככל שהילד קטן יותר. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה לאחר צום של 6 שעות, פרט לשתייה “צלולה”. הניתוח אורך בין 20-30 דקות ובמהלכו מבוצע חתך קטן בקו הקפל העורי , מפרידים ומוציאים את שק הבקע, סוגרים את בסיס השק ואת המעבר לחלל הבטן. החתך המבוצע הוא חתך קטן בגודל של 2-3 ס”מ ואין צורך בהסרת תפרים מכיוון שמשתמשים בתפרים נמסים. לאחר הניתוח ינתנו הוראות טיפול על ידי הרופא המנתח והאחות וכשעתיים לאחר הניתוח, ישוחרר הילד לביתו.

   

   

  בקע טבורי

   

   

   

  מקורו של בקע טבורי הוא באי סגירה של דופן הבטן סביב כלי הדם בתקופה העוברית. בקרב רוב התינוקות הנולדים עם ממצא זה, הטבעת הטבורית ממשיכה להתהדק עד סגירה מלאה. ברוב המקרים זוהי תפעה שאינה כרוכה בסיבוכים או בכאב ולכן מתאפשר לחכות שיתרחד תהליך ריפוי עצמוני של הממצא. אם תהליך הסגירה לא מתרחש מעצמו, ננתח סביב גיל 3-4 מכיוון שאם לא נעשתה סגירה טבעית עד אז, כנראה שהסיכוי שזה יקרה ללא התערבות ניתוחית נמוכים מאוד. כשמדובר בבנות, חשוב במיוחד לשים לב למצב הטבור ולוודא שהכל תקין, מכיוון שבתקופת ההריון, הטבעת של הבקע הטבורי מתרחבת ועלולה להכאיב ואף להוביל לסיבוך משמעותי יותר.

   

   

  הטיפול המומלץ:

  ישנן כמה דרכים ואמונות ישנות לגבי טיפול בבקע טבורי, חשוב לי להדגיש שטיפול על ידי מטבע ופלסטר, חבישות שונות וכדומה, אינו מועיל ועלול לסבך את המצב הקיים. כדאי לזכור, שבניגוד לאיך שזה נראה, תינוק או תינוקת עם בקע טבורי אינם סובלים וניתן להשכיב אותם על הבטן. לכן, ההמלצה הגורפת היא לחכות עד שהבקע ייסגר מעצמו ובגיל המתאים במידה וזה לא קורה עד אז, התינוק או הפעוט ליתר דיוק, יעבור ניתוח קצר בן חצי שעה בערך, לאחריו הטבור יחלים ולא יישאר שום זכר לממצא.

   

  אשך טמיר

   

   

  בהתפתחות עוברית תקינה מתפתחים האשכים תחילה בתוך חלל הבטן ובהמשך יורדים למפשעה ולקראת סוף ההריון מתמקמים בתוך שק האשכים. כאשר אחד מהאשכים מפסיק לנדוד לכיוון שק האשכים ופשוט עוצר באמצע הדרך בדרך כלל – באזור המפשעה אך באופן נדיר הוא יכול גם להתמקם בחלל הבטן – זוהי תופעה המכונה בשם “טמירות אשכים“. מבחינת הסטטיסקות, בין 2% – 5% מהיילודים לוקים בתופעה, כאשר בפגים, בשל העובדה שמדובר ביילודים שנולדו לפני הזמן וההתפתחות העוברית נעצרה, עומדים האחוזים על 30%.

   

   

  הטיפול המומלץ:

  בדרך כלל, האבחנה הראשונית נעשית מיד אחרי הלידה, אך ישנם מקרים בהם האבחנה נעשית מאוחר יותר, בגיל כמה חודשים. בכל מקרה, לאחר האבחנה יהיה התינוק במעקב של אורולוג ילדים או כירורג ילדים ובמידה והאשך נשאר טמיר עד גיל חצי שנה, יש צורך לנתח ולקבע אותו בשק האשכים. הניתוח הכרחי מהרבה סיבות ביניהן: על מנת לאפשר לאפשר לאשך להתפתח בצורה מיטבית ובטמפרטורה הנכונה שמתרחשת רק בשק האשכים, להוריד את הסיכוי ללקות בגידול ממאיר (עולה ממחקרים שבאשך טמיר, הסיכון גדול פי 10), בד”כ אשך טמיר מופיע כאשר ישנו בקע מפשעתי, כך שבניתוח מתקנים את שניהם יחד, סיכונים נוספים שיכולים להוביל לאבדן האשך חלילה ועוד. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה והמטופל משוחרר כעבור מספר שעות לביתו.

   

  הידרוצלה

   

   

  תופעה בה מצטברים נוזלים מסביב לאשך. בדרך כלל תופעה זו מתרחשת במקביל לבקע מפשעתי, אך ישנם גם מקרים שלא. ברוב המקרים זוהי תופעה מולדת, אך עלולה להתרחש גם בקרב מבוגרים. התהליך בו מצטברים נוזלים מסביב לאשך מתרחש במהלך המעבר שלהם מחלל הבטן למפשעה, כאשר ישנו פתח במעטפת העוטפת אותם ואינה אטומה לגמרי. כשהתופעה מולדת, היא נעלמת עד גיל שנה באופן טבעי על – ידי ספיגת הנוזלים. כשמדובר במבוגרים, יכולות להיות לכך כמה סיבות וחשוב מאוד להגיע לבדיקת אורולוג מיד עם הגילוי.

   

  הטיפול המומלץ:

   

  במידה והנוזלים לא נספגים מעצמם עד גיל שנה, הטיפול המומלץ ביותר הוא ניתוח שמבוצע דרך המפשעה או דרך חתך בשק האשכים, בניתוח מבצעים כריתה של שק הנוזל. ההניתוח מתבצע בהרדמה מלאה והמטופל משתחרר לביתו כעבור מספר שעות.

   

   

  הזעת יתר בכפות הידיים

   

   

  הזעת יתר בכפות הידיים היא תופעה שמפריעה לתפקוד השוטף בכל גיל, ילדים כמבוגרים. ממחקר שנערך על- ידי ד”ר צבי שטיינר ב 2006, עלה כי ככל שהניתוח לטיפול בהזעת יתר בכפות הידיים נעשה בגיל צעיר יותר, כך גם התוצאות יהיו טובות יותר ותופעות הלוואי יהיו קטנות בהרבה. הזעת יתר בכפות הידיים, מלווה בדרך כלל בהזעה מרובה גם באזורים נוספים כמו כפות הרגליים, בתי השחי והפנים ומתרחשת בדרך כלל סביב גיל ההתבגרות כאשר הגורמים יכולים להיות רבים וביניהם: תזונה לא נכונה, סטרס, עדוף משקל או מחלות שונות.

   

  הטיפול המומלץ:

  במקביל לאופציה הניתוחית, ישנן דרכים שמרניות לטיפול בהזעת יתר. במידה והתייעצתם עם כירורג ילדים והגעתם יחד להחלטה שהאופציה הניתוחית היא העדיפה עבורכם, יבוצע הניתוח באמצעות טכנולוגיה זעירה. בעזרת המכשור הזעיר מבצעים חתך הקטן מסמ’ בבית השחי בכל אחד מהצדדים, אל החתך מחדירים מכשירים ומצלמה ובעזרתם מנתקים את שרשרת העצבים האחראית להזעה בכפות הידיים. הניתוח אורך בין חצי שעה ל -40 דקות ולאחריו במרבית המקרים התופעה נעלמת לחלוטין. הסיבוכים הניתוחיים מעטים ביותר ונדירים מאוד.

   

  ניתוחים זעיר פולשניים

   

   

  כשמדובר בילדים צעירים, בתינוקות ממש מגיל לידה ואף בפגים, חשוב מאוד שהכירורג המנתח יהיה בעל ידע ומיומנות בשימוש במכשור זעיר פולשני. זהו למעשה ציוד שדומה לזה הקיים במבוגרים אך דק, קטן ועדין פי כמה וכמה. המיוחד בניתוחים זעיר פולשניים הם הצינורות המורכבים מסיבים אופטיים שמחוברים למצלמה שבעזרתה ניתן לראות תמונה מוגדלת בהרבה של אזור הניתוח. בנוסף, ישנן צינורות מיוחדים שלא רק מראים בגדול את האזור המנותח, אלא גם מחוברים לכלי ניתוח ואפשר גם לנתח באמצעותם בצורה המדויקת ביותר שיש. מהמנתח המשתמש בעבודתו במכשור זעיר פולשני, נדרשת רמת דיוק, מיומנות ועדינות יוצאת דופן.

   

  קשר עם העסק

  צור קשר עם העסק
  סקירות
  4.7
  Total Score 1 סקירה
  זמינות: מיקצועיות: עלות:
  השאר סקירה
  זמינות: מיקצועיות: עלות:

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *