למה ללכת למרפאת כאב?

למה ללכת למרפאת כאב?

אם אתם או מישהו קרוב אליכם סובל מכאב כבר תקופה ארוכה ללא פיתרון, אתם לא לבד. כ-20% מאוכלוסיית העולם הבוגרת סובלת מתסמונת הכאב הכרוני, גם אם גורם הכאב כבר טופל. הנקודה המרכזית כאן היא שצריך להבדיל בין כאב חד וזמני שמטרתו להעיד על בעיה מסויימת שדורשת טיפול ואכן נעלם לאחר טיפול, לבין כאב כרוני המוגדר ככאב שמתמשך על פני חצי שנה לפחות, בא לידי ביטוי לסירוגין או באופן רצוף ונע על סקלה שמתחילה מאי נוחות מסוימת ומסתיימת בשיבוש טוטאלי של מהלך החיים התקין וחוסר יכולת לתפקד. במקרים רבים, כשמדובר בכאב כרוני, גם כאשר המחלה עוברת, איתותי הכאב נשארים במערכת העצבים למשך תקופה ארוכה של חודשים או אפילו שנים. לעיתים הכאב הופך לבעיה בפני עצמה ובעצם אין לו באמת תועלת בריפוי הבעיה שבעקבותיה החל ויותר מזה, לפעמים הוא פשוט מופיע מבלי שנראית בעיה רפואית ברורה שגרמה לו. העניין הוא שהכאב הכרוני כשמו כן הוא: כרוני. מה שאומר שהוא כאן כדי להישאר והוא לא מתכוון לוותר בקלות. כאן מתחיל תהליך של ה’ביצה והתרנגולת’ עבור הסובלים מכאב, שמעורר פעמים רבות רגשות של לחץ, חרדה, דיכאון ועייפות כרונית שבעצם מובילים להחמרת הכאב. מכיוון שלא תמיד ניתן להמציא פיתרון לכאב, רפואת הכאב מתפתחת מאוד בשנים האחרונות מתוך הבנה שהכרחי לעטוף את פתרונות הכאב הרפואיים בפתרונות מקיפים מתחומים וכיוונים אחרים, על מנת לספק למטופלים מענה, בתקווה להקל או אפילו להעלים את כאבם. מתוך המודעות לנושא הכאב כבעיה בפני עצמה, נפתחו בשנים האחרונות מאות מרפאות כאב מטעם קופות החולים השונות או באופן פרטי, אז כדי שלא תלכו לאיבוד בתוך מגוון הפתרונות שמוצעים לכם, אספנו עבורכם את פתרונות הכאב שמציעות המרפאות השונות, תוכלו לקרוא ולהבין לאלו סוגים של כאב מתאים כל אחד מהם ולבחור מתוכם את מה שהכי מתאים לכם או לבקש הפנייה לטיפול ספציפי מהרופא המטפל.

 

טיפול באולטרה סאונד

למכשיר האולטרה סאונד שימושים רבים ומוכרים ברפואה. החל משימוש לסריקת איברים שונים לצורך ביקורת, שימוש במכשיר כדי לחדור לאזורים שונים ולהאיץ את החלמתם ועד לגלי אולטרה סאונד בעוצמה גבוהה כל כך שניתן לטפל בעזרתה בגידולים סרטניים, לרסק אבנים בכליות ועוד.

אז איך זה עובד בטיפול בכאב? הטיפול באלטרה סאונד מתאים לכאבים במערכות העצב השריר והשלד. מכשיר האולטרה סאונד מייצר ומרכז גלי קול בתדירות של 0.25 עד 3 שלהם יכולת חדירה של עד 5 ס”מ לאיבר הרצוי. במגע של גלי הקול עם רקמת הגוף נוצר חום שבעצם גורם להתרחבות כלי הדם ולהזרמת דם אל הרקמה הפצועה. זרימת דם מוגברת לאזור עוזרת בסילוק הדלקת ומאיצה את ריפוי האזור. בנוסף, גלי הקול גורמים גם לוויברציות המועברות אל התאים של הרקמה הפגועה ומגבירות בכך את קצב הריפוי.

מטופלים מדווחים על תחושה של חום מקומי בעת הטיפול, כמובן תחושה של מגע המכשיר בעור ובמקרים מסוימים גם על תחושה של עקצוץ קל וכאב מקומי, התלוי בעוצמת הטיפול וסוג המכשיר. המצב הרפואי ותחושת הכאב יכולה להשתפר אפילו לאחר טיפול אחד, יחד עם זאת, כשמדובר בכאב כרוני כנראה שהמטופל יזדקק לסדרת טיפולים בהתאם לגיל ולחומרת הנזק הגופני.

אולטרה סאונד מתאים לטיפול ב: בורסיטיס, תסמונת התעלה הקרפלית, כאב הנגרם בשל רקמה צלקתית, נקעים ופציעות ברצועות, כתף קפואה, התכווציות או אטימות שרירים. ישנן מרפאות פרטיות לטיפול בכאב באמצעות אולטרה סאונד וגם מכשירי אולטרה סאונד לשימוש ביתי שיכולים להקל משמעותית על הכאב.

 

טיפול בדמיון מודרך ו-Nlp

Nlp Neuro-linguistic programming, או בעברית: ניתוב לשוני עצבי היא גישה המבוססת על כך שאנו חווים את החיים, על סמך התפיסות והאמונות שלנו שמורכבות מדפוסי השפה שלנו או במילים אחרות: האמונות שלנו הן שמעצבות את חווית חיינו. הנחת הבסיס היא שמכיוון שהמציאות שלנו היא חוויה סובייקטיבית המבוססת על התפיסה החושית שלנו ולא אובייקטיבית ומוחלטת, בידנו לשנות אותה בכל רגע שנבחר ולהפוך אותה לכזו שתהיה חיובית, מקדמת וטובה עבורנו. איך עושים את זה? על ידי שינוי דפוסי החשיבה, דפוסי השפה ובעזרת דמיון מודרך. דימיון מודרך הוא כלי שיש לכל אחד מאיתנו מעצם היותנו אנושיים, בדיוק כמו שאנחנו יודעים לחלום בהקיץ, או לרחף למקומות אחרים כמשהו או מישהו משעמם אותנו, אז אנחנו בעצם נמצאים פיסית במקום מסוים אבל התודעה שלנו נמצאת במקום לגמרי. את היכולת המולדת הזו לשנות מצב תודעה, ניתן לרתום לצרכים שלנו להתמודדות עם קשיים, פחדים, התמכרויות וגם כאבים כרוניים. גם בבתי החולים, מרפאות הכאב וקופות החולים הבינו מזמן את הכוח האדיר הטמון במוח לשיפור מצבים בריאותיים והקלה על כאבים והיום מוצעים לסובלים מכאבים כרוניים ומחלות שונות גם סדנאות או סדרות של טיפול בדמיון מודרך ו-Nlp שמועבר על ידי מטפלים מוסמכים ומוכיח את יעילותו ומשנה לשנה עוזר לעוד ועוד מטופלים לשפר משמעותית את איכות חייהם. מטפלים מוסמכים ידעו להנחות אתכם בתרגילים שתוכלו להמשיך ולעשות גם בבית כדרך להתמודדות עם הכאב ולחיזוק התודעה.

 

טיפול בהיפנוזה

היפנוזה היא למעשה שינוי מצב תודעתי. ישנם רופאים קונבנציונלים שקיבלו רישיון לטפל באמצעות היפנוזה. למעשה, החוק בישראל לא מאפשר למי שאינו רופא להשתמש בהיפנוזה ככלי טיפולי. בהיפנוזה המטפל עוזר למטופל להגיע למצב תודעתי אחר, בו המודעות העצמית משתנה. המהפנט יכול לעזור למטופל לבחון את הנעשה בגופו ונפשו באספקטים אחרים, אליהם הוא לא מגיע במצב תודעתי רגיל. באמצעות היפנוזה, לומר המטופל להסיט את תשומת הלב מהכאב ולהעצים תחושות אחרות בגופו ואף לשלוט בצורה יותר טובה באיברים שונים בגופו מה שלעיתים מאפשר זרימה טובה יותר של דם לאיבר הפגוע, שחרור שריר מכווץ והאצת תהליך הריפוי. במילים פשוטות, ההיפנוזה עובדת על תהליך פרשנות הכאב במוח ומשנה אותו באופן טבעי, בכך שהיא מסיטה אותו ממסלולו הרגיל ובעקבות כך מקלה על עוצמת הכאב. ניתן להשתמש בטיפול בהיפנוזה לכאבי ראש ומיגרנות או בכאבים כרונים ולקבל הפנייה למרפאות הכאב בקופות החולים השונים, שהבינו מזמן את הכוח שיש למוח על המצב הגופני שלנו.

 

טיפול בזריקות

שיטה בה משתמשים לטיפול באזורי שרירים כואבים או נוקשים שהכאב בהם מתמשך לאורך זמן. במהלך הטיפול, מזריק הרופא חומר הרדמה מקומי שכולל לעיתים סטרואידים או מי מלח סטריליים. עם ההזרקה לנקודת הגירוי היא הופכת להיות פעילה ומתרחשת הקלה במקום הכאב. סדרת הזרקות בדרך כלל מובילה להקלה ממושכת. בכאבי גב וגב תחתון במיוחד ניתן לטפל ולהקל משמעותית על הכאב באמצעות זריקות אפידורליות. שאלנו את ד”ר סנדלר, מומחית לרפואה לשיכוך כאב:מהי זריקה אפידורלית ומתי נכון להשתמש בה לכאבי גב?” זריקה אפידורלית היא זריקה שבה מחדירים תרופות שונות אל תוך החלל האפידורלי בעמוד השדרה, שהוא החלל הריק (הרווח) שנמצא בין חוט השדרה ומערכת העצבים לבין תעלת החוליות שסביבו. סוג התרופות המוזרקות משתנה ומותאם באופן אישי ובהתאם לצרכים הרפואיים, לצורך ולמיקום האפידורלי האנטומי. בזריקות אפידורליות, משתמשים לצורך טיפול והקלה על כאבי גב תחתון שמקורם בגב, שברוב המקרים מתוארים ככאב עצבי אקוטי (חריף) שמקרין לגפיים התחתונות. זריקה אפידורלית פחות תתאים במקרים שבהם מדובר בכאב כרוני מתמשך (בעוצמה קבועה), במקרים שבהם מקור הכאב הוא בשרירי הגב הפנימיים או החיצוניים (שבהם ניתן לטפל באמצעות פיזיותרפיה או טיפול מקומי), ובמקרים שבהם מקור הבעיה הוא במפרקים (שבהם ניתן לטפל באמצעות זריקות ייעודיות ישירות למפרקים)”. “מהו מהלך הטיפול?” נכון להיום, נהוג לבצע את הזריקה בהרדמה מקומית, תחת שיקוף או פלואורוסקופיה (צפייה במבנים פנימיים בגוף, באמצעות העברת קרני רנטגן דרך הגוף, אל מסך פלואורסצנטי רגיש), כשהמטופל שוכב על בטנו. במהלך החדרת המחט, חשוב מאוד לא לזוז, על אף תחושת הלחץ המורגשת באזור, ככל שמתקרבים לחלל האפידורלי. לאחר שהמחט הגיעה לחלל, מחדירים אליו את הסטרואידים האנטי דלקתיים ומוציאים את המחט. לאחר ביצוע הפעולה, המטופל נשאר לנוח במשך כחצי שעה עד שעה, כדי לוודא שאין סיבוכים וכי מהלך ההזרקה התנהל כהלכה. מכיוון שהשפעת חומרי ההרדמה המקומית נמשכת, מומלץ לא לנהוג ב-24 השעות שלאחר ההזרקה”. “מהי השפעת הזריקה?” הסטרואידים נכנסים לפעולה ימים אחדים לאחר הזריקה והשפעתם נמשכת מספר חודשים. חלק מהמטופלים יחושו הקלה מיידית בכאב (כתוצאה מההרדמה) וחלקם עלולים לחוש החמרה בכאב כעבור מספר ימים, כתוצאה מהגירוי המקומי שיוצרים הסטרואידים (תחושה זו חולפת כעבור מספר ימים).

 

טיפול בחשמל

או ליתר דיוק, באמצעות גירוי חשמלי או באנגלית: TENS – Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation. מכשיר המתאים להקלה על כאבי גב, דלקות פרקים, כאבי כתפיים, כאבי ראש ועוד. הטיפול במכשיר מתבצע על ידי אלקטרודות חשמליות, אותן ממקם המטפל באזור הכאב והן גורמות לחסימת הסיגנל העצבי שגורם לכאב. הזרם שעובר עד לשורש העצבים בחוט השדרה, גורם לעיכוב מנגנון הכאב וויסות רמת האנדרופינים והאנקפלינים. מתאים למטופלים שרוצים להפחית את השימוש במשככי כאבים ולהימנע מתופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בהם. בד”כ שימוש של 40 דקות במכשיר אליו מחוברות אלקטרודות יכול להקל משמעותית על הכאב. יתרון במכשיר זה הוא שהשימוש בו יכול להתבצע במרפאה או באופן עצמאי בבית לאחר קבלת הדרכה מקצועית על ידי פיזיותרפיסט או רופא. חשוב ביותר לעבור הדרכב מדויקת לפני השימוש במכשיר, כדי למנוע סיכון שנגרם על ידי שימוש במתח גבוה מידי וכדומה. ניתן לרכוש את המכשיר גם דרך קופות החולים עם מרשם מהרופא.

טיפול בכלים פסיכולוגים

פעמים רבות כאב מתמשך יכול לגרור אחריו דיכאון כשלעצמו משבש את היכולת לנהל אורל חיים נורמלי ומגביר את תחושת הכאבף המחשבות עליו והתתרכזות בו. בכוחו של טיפול פסיכולוגי לסייע רבות בהשלכות של הכאב הכרוני על חיי המטופל. בטיפול פסיכולוגי לכאב משתמשים בשילוב של כמה טכניקות כמו: טכניקות מהטיפול המשפחתי, טיפול קבוצתי, טיפול התנהגותי- קוגניטיבי, גישה נרטיבית ועוד. לעיתים, הרופא המטפל שבדק כל כיוון אפשרי לסיבת הכאב ולא מצא דבר, יכול להפנות לטיפול פסיכולוגי או לעיתים הפנייה לטיפול פסיכולוגי נעשית כחלק מתהליך עוטף תוך כדי טיפול רפואי או תרופתי. כל מטופל יכול גם לקבוע בעצמו או לבקש הפנייה לטיפול פסיכולוגי, שבכוחו להקל משמעותית על הכאב. המחשבה שעומדת מאחורי טיפול פסיכולוגי בכאב היא בעצם בגישת הגוף והנפש שמאמינה כי בעיות רבות נובעות מתוך דפוסי חשיבה ספציפיים שיש לאדם ושינוי בדפוסי החשיבה האלה, יוביל לשינוי חיובי במצבו הגופני והנפשי. לכן המטרה בטיפול פסיכולוגי, בהתאם לסוגי הטיפול השונים, היא לשנות את דפוסי החשיבה הקיימים מדפוסי חשיבה שגויים לדפוסי חשיבה מקדמים בדרך להחלמה ושיפור המצב הגופני. במהלך הטיפול הפסיכולוגי, משתמש המטפל בתרגילים שונים שבעצם מרגילים את המוח לחשוב אחרת ממה שהורגל לחשוב עד היום. זה יכול להיות באמצעות כתיבת סיפור, באמצעות כוחה של הקבוצה, של המשפחה ועוד. טיפול פסיכולוגי ניתן היום כטיפול משלים במרפאות כאב רבות כחלק מהכוונה להקנות למתמודדים עם כאב כלים יעילים יותר. לחצו כאן ליצירת קשר עם מרפאת הכאב בבית החולים איכילוב.

 

טיפול במזותרפיה

שיטה שהומצאה בשנת 1952 על ידי רפוא צרפתי בשם מישל פיסטור והייתה מאז בשימוש בעיקר בתחום הקוסמטיקה. עוזרת בהקלה על כאבים הנגרמים מכאבי גב, כאבים ממקור עצבי, מיגרנה, כאבי גב, כאבי מפרקים ועוד. בטכניקת המזותרפיה מזריקים חומרים שונים אל השכבה שמתחת לעור ומאפשרים להם לחדור בהדרגה אל זרם הדם ולהשפיע על תהליך הריפוי ותחושת הכאב. החומרים המוזרקים בשיטה זו הם: אנטי היסטמינים, מלחים ומינרלים, ויטמנים ומאלחשים. זהו טיפול שהוכח כיעיל כנגד טווח רחב של בעיות מצד אחד ומצד שני הוא לא מזיק, לכן כדאי להתעניין ולבקש אותו מהרופא המטפל. עיקר תופעות הלוואי של הטיפול הן עוריות והוא נחשב לטיפול בטוח מאוד יחסית. חשוב לציין שטיפול זה עוזר בעיקר בהקלה על הכאב ואינו מטפל בבעייה.

 

טיפול בפיזיותרפיה

טיפול שמשמש בעיקר לתהליכים שיקומיים שונים. מטופלים רבים מופנים לטיפול בפיזיותרפיה על רקע של כאבי מפרקים, שיקום לאחר תאונה, כאבי גב ועודץ טיפולי הפיזיותרפיה הם טיפולים ארוכי טווח, פירוש הדבר שמדובר בתהליך בו השיפור יהיה הדרגתי ואיטי יחסית לטיפולים אחרים. לכן, מי שבוחר בשיטת טיפול זו, צריך להצטייד בסבלנות ומוטיבציה ואף בהתמדה. פיזיותרפיה יכולה לשמש בעיקר לשיפור התנועה, חיזוק הגוף, הקלה נשימתית, שיקום ריצפת האגן ותוך כדי כל אלה גם הקלה על כאבים שונים הנובעים מחבלות או תפקוד גופני שגוי. בפיזיותרפיה משתמשים בתרגילים וביצוע הנחיות, באולטרה סאונד ובעזרים נוספים. * כאן תוכלו למצוא את רשימת מכוני הפיזיותרפיה של בתי החולים בכל הארץ ולבחור את המכון הקרוב אליכם לאחר קבלת הפנייה מהרופא המטפל.

 

 

טיפול באמצעות קנאביס רפואי

ההיסטוריה מלמדת שמאז ומתמיד נעשה שימוש בקנאביס כשיטה לטיפול במגוון מחלות ושיכוך כאבים שונים. בשנים האחרונות מצליח עולם המדע לאושש את יעילות החומר

ולתמוך את ההוכחות במחקרים קליניים. זאת לצד הצפה של עדויות רבות של מטופלים שטופלו בקאנביס וחוו הקלה בתסמיני הכאב. יש להבדיל בין קנאביס שעשועי לקנאביס רפואי, כאשר ההנחה המקובלת בעולם הביו- רפואה היא שצריכת קנאביס רפואי נוטה להיות בטוחה יותר מאשר צריכה למטרת תחביב ושעשוע, שכן היא מתאימה יותר לנתוניו האנטומו- פיזיולוגיים של המטופל. (ויקיפדיה). אישור לצריכת קנאביס רפואי יכול להינתן פרט לסובלים מכאב כרוני גם למטופלים הסובלים מפוסט טראומה, בחילות והקאות כתוצאה מטיפול כימותרפי וחולי איידס. ממחקרים שנעשו עולה כי שימוש לטווח הקצר בקנאביס הרפואי, גורם לתופעות לוואי קלות, אולם נכון להיום, לא נעשו מספיק מחקרים שבדקו את השפעתו לטווח הרחוק מבחינת בטיחות ויעילות. ניתן לצרוך קאנביס במגוון שיטות הכוללות: לקיחה דרך מערכת העיכול, דרך שאיפה, מדבקות ועוד.

 

 

טיפולים ברפואה הסינית

מבחינת הרפואה הסינית, פירושו של כאב הוא חסימה בזרימת האנרגיה והדם. זרימת האנרגיה מכונה צ’י. כל עוד הצ’י והדם זורמים במרידאנים ללא הפרעה, לא יופיע כאב, אך כאשר יש חסימה אנרגטית, הזרימה לא תהיה תקינה ויופיעו כאבים ומחלות. לטיפול בכאב על פי הרפואה הסינית יש כמה שלבים: 1. שלב האבחנה: כאשר מגיע המטופל, ישתמש המטפל בתיאוריית המרידאנים שעוזרת לאבחן את מצב המטופל, מיקום ואופי המחלה ובהתאם למחלה, יתבצע הטיפול. מטרתו של הטיפול תהיה לשחרר את החסימות, לאזן את הגוף מבחינת עודפים וחוסרים על מנת לאפשר זרימת דם תקינה וחלקה ובאמצעותה לפוגג את הכאב. שיטות הטיפול בשיטה זו כוללות: דיקור, טווינא, מוקסה, הקזת דם, כוסות רוח, גוואשה (כלי סיני עתיק באמצעותו משפשפים את האזור הבעייתי וגורמים לזרימת דם טובה) וצמחי מרפא. הרפואה הסינית רואה הקשר בין גוף ונפש ונותנת מענה הוליסטי לטיפול בבעייה והכאב. פעמים רבות, הטיפול גם ילווה בייעוץ ושינוי תזונתי, מתוך אמונה שהגוף שלנו מורכב ומושפע רבות מהמזון שאנחנו מכיניסים אליו. בקופות חולים רבות היום ניתנים טיפולים ברפואה משלימה וניתן לקבל אליהם הפנייה מהרופא המטפל ולשלם אליהם מחיר סמלי בהשתתפות הקופה.
טיפול תרופתי בכאבים
בדרך כלל, זו הברירה הראשונה המוצעת לכל מטופל המתלונן על כאב מתמשך בדרגה זו או אחרת. ישנם משככי כאבים בדרגות שונות שלמעשה כולם משפיעים על התרכובת הכימית במוח וזו משפיעה על תחושת הכאב שחש המטופל. ישנם משככי כאבים עדינים בהשפעתם וישנם חזקים יותר, חשוב לזכור שלכל אחד מהם עלולות להיות תופעות לוואי ולהקפיד ליטול אותם תחת השגחה בהתאם להתוויות ותחת ופיקוח רפואי, במיוחד אם מדובר על נטילת משככים לאורך זמן. בנוסף, חשוב לזכור שכל גוף יגיב אחרת ולשקול אינדיבדואלית איזה משכך כאבים עוזר יותר לכל מטופל שמנגד עומדות תופעות הלוואי ששונות ממטופל למטופל. לעיתים, השילוב האידאלי להקלה בכאב יכול להיות נטילת משככי כאבים לצד טיפול משלים.

אם הגעתם עד כאן, כנראה שיש לכם סיבה טובה מאוד, מקווים שכבר הבנתם שאין סיבה להמשיך לסבול ולא משנה אם מדובר בכם או במישהו שחוב לכם לעזור לו. כל מה שצריך הוא לגלות תושיה, יוזמה ויצירתיות ולעשות את כל מה שצריך כדי להפסיק לסבול. אז בפעם הבאה שאתם הולכים לרופא, שאלו את כל השאלות הנכונות על מנת לצאת ממנו עם הפניות, מרשמים וכל מה שיכול לעזור לכם לחיות חיים מלאים ורגועים.

25 באוגוסט 2019 / by / in

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *